LDUiTV: Oglądaj na żywo „Synek” w Kopalni Guido.

On Marzec 20, 2014

W najbliższą niedzielę, 23 marca 2014, godz. 19:00 – na żywo tylko w kanale LDUiTV

Spektakl „Synek” znów w Kopalni Guido – serdecznie zapraszamy na monodram grany w gwarze śląskiej, który wraca do Zabrza po wystawieniach w Warszawie, Wałbrzychu, Krakowie i Katowicach. Premiera „Synka” odbyła się w podziemiach Kopalni Guido w lipcu ubiegłego roku i od tamtej pory spektakl wyprodukowany przez naszą kopalnię zdobywa coraz szersze grono publiczności. Pod koniec ubiegłego roku „Synek” zdobył Grand Prix XI. Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie. W tym roku spektakl został nominowany do Nagrody Teatralnej Złote Maski 2013.

synek

„SYNEK”


Uwikłany w obsesję śmierci Śląska, Marcin Gaweł, śląski synek, pisze elegię o jeszcze nie umarłych. Trzysta dwadzieścia metrów pod ziemią, w ultralokalnym języku, brzmiącym jak mowa dużych niemowlaków. Do odprawienia Dziadów za jeszcze żywych zaprasza rezydentów stacji arktycznej „Śląsk”, ostatniego Mohikanina, pewnego doskonałego aktora hollywoodzkiego, który – tylko u nas – po raz pierwszy ujawnia śląskie korzenie… Twarze bliskich z osobistego banku pamięci. Po raz pierwszy na scenie obserwujemy narodziny języka śląskiego (który na każdej ulicy brzmi inaczej) z ducha muzyki i nawoływań fok, oraz zmaganie synka z pytaniem o idiom Śląski i obecne tu proporcje polityki – metafizyki – biografii. Ślązak jest zawsze pojedynczy, na jaki zatem rodzaj samotności skazuje Śląsk swoich obywateli? Monodramatyczny spektakl/instalacja/performance Marcina Gawła, grany w języku śląskim.

 

Na podstawie tekstów: Marcina Gawła, Zbigniewa Stryja i Zbigniewa Kadłubka.

Występuje: Marcin Gaweł.
Reżyseria: Maciej Podstawny.
Ruch sceniczny: Baśka Gwóźdź.
Materiały wideo: Jerzy Koenigshaus.
Scenografia i reżyseria światła: Bartłomiej Latoszek.

 

Oglądaj nasz program w Internecie lduitv.pl lub na kanale lokalnym LDUiTV w telewizji kablowej JAMBOX.

Zapraszamy do oglądania relacji na żywo.

***
tekst i zdjęcia: http://kopalniaguido.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>