LDUiTV na targach IFA2012 w Berlinie

On Październik 14, 2013

Podczas odbywających się w dniach 31.08.2012 – 05.09.2012 targów IFA2012 w Berlinie, członkowie zespołu projektowego LDUiTV wzięli udział w konferencji IFA DisplaySearch Business Conference. Udział w konferencji dał możliwość wysłuchania referatów i udziału w dyskusji na temat kierunków rozwoju technologii telewizyjnych w obliczu rosnącej roli Internetu w dostarczaniu treści wideo oraz pojawiania się przenośnych urządzeń typu smartfon lub tablet. Analitycy światowego rynku telewizyjnego oraz przedstawiciele największych producentów urządzeń telewizyjnych przedstawili swoje wizje i przewidywania co do rozwoju technologii 3D, Smart TV, HbbTV, OLED i 4k. Analizie poddano również sposoby korzystania z urządzeń telewizyjnych na poszczególnych rynkach. W dyskusji na temat interaktywnych usług telewizyjnych wziął udział kierownik projektu LDUiTV Zbigniew Kądzielski.

Korzystając z pobytu w Berlinie pracownicy Instytutu Łączności wykonali szereg nagrań cyfrowych sygnałów telewizyjnych ze stacji nadających programy z treściami przekazywanymi w standardzie HbbTV. Celem nagrań było poddanie zapisanych materiałów analizie technicznej w laboratorium LDUiTV. Analiza sposobów wykorzystania HbbTV na dojrzałym rynku telewizji interaktywnej, jakim jest rynek niemiecki, miała istotne znaczenia dla wyznaczenia kierunków działania w projekcie LDUiTV.

Podczas zwiedzania ekspozycji na targach IFA 2012 pracownicy IŁ skupili się na urządzenia i usługach opartych o standard HbbTV. Stwierdzono, że pomimo iż standard HbbTV można na rynku uznać już za dojrzały, to dostępność rozwiązań w poszczególnych grupach produktów jest nierówna. O ile w odbiornikach telewizyjnych i tunerach satelitarnych obsługa HbbTV występowała powszechnie, to dla modemów kablowych i tunerów naziemnych stanowiła ona rzadkość.  Ponieważ głównym adresatem projektu LDUiTV są telewizje lokalne i małe sieci kablowe, na bazie poczynionych obserwacji rynkowych, zdecydowano się tak zmodyfikować założenia projektu, aby umożliwić również wykorzystanie w nim modemów kablowych nie przystosowanych fabrycznie do obsługi standardu HbbTV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>