Informacje o projekcie

Celem projektu Lokalni Dostawcy Usług w sieciach Interaktywnej Telewizji cyfrowej (LDUITV)  jest opracowanie nowych metod umożliwiających wprowadzenie efektywnych kosztowo telewizyjnych usług interaktywnych, aby mogły z nich korzystać lokalne średnie, małe oraz mikro przedsiębiorstwa, a tym samym szerokie grupy obywateli.

W ramach projektu opracowywane są i badane nowe metody pozyskiwania, lokalizacji i prezentacji treści lokalnych dostawców usług oraz sposoby ich integracji z sieciami operatorów telewizji cyfrowej. Treści zbierane od usługodawców za pomocą specjalnego interfejsu webowego trafiają do struktur serwera danych, który umożliwia odpowiednią edycję, sortowanie i lokalizowane usług, a następnie pobieranie ich do urządzeń odbiorczych. Zgromadzone informację przesyłane są do sieci operatora telewizji cyfrowej, który dzięki odpowiedniemu zarządzaniu czasem i ścieżką emisji może nadawać je w sposób zsynchronizowany z treścią programu telewizyjnego. Spersonalizowane i zlokalizowane treści trafiają do odbiorców, którzy korzystają z zaoferowanych usług za pomocą interaktywnych urządzeń odbiorczych telewizji cyfrowej.

Wchodzące na rynek telewizji cyfrowej usługi interaktywne wymagają opracowania nowych metod ich realizacji i udostępniania. Aby ograniczyć koszty związane z przesyłem oraz zwiększyć wydajność działania systemu, opracowane zostały odpowiednie formaty danych oraz protokoły i narzędzia do synchronizacji danych interaktywnych z nadawanym programem telewizyjnym. W celu umożliwienia masowego dostępu do zgromadzonych treści przez abonentów telewizyjnych zostały przygotowane odpowiednie interfejsy i aplikacje na odbiorcze urządzenia końcowe (set to box, dekoder lub odbiornik DTV, z tzw. Profilem 1 i 2 EBU).

Operator sieci telewizji cyfrowej musi zapewnić taką emisję programu, która pozwoli na udostępnianie treści interaktywnych synchronicznie z nadawanymi audycjami. Przygotowany został specjalny edytor działający w chmurze, umożliwiający synchronizowanie treści telewizyjnych i interaktywnych i przygotowanie danych dla playout’u. Opracowane zostały narzędzia generujące odpowiednie znaczniki dla serwerów synchronizujących, udostępniających usługi interaktywne dla urządzeń odbiorczych u abonentów.

Proponowane rozwiązania badane są w nowo powstałym laboratorium usług interaktywnych i multimedialnych w Instytucie Łączności.

Demonstrator usług przetestowany zostanie także w warunkach rzeczywistych, w istniejącej sieci cyfrowej telewizji kablowej, z udziałem różnych dostawców i odbiorców usług (abonentów sieci). Analizowane będą zachowania widzów w trakcie korzystania z usług interaktywnych. Planowane jest też przeprowadzenie badań ankietowych na wybranych dostawcach i odbiorcach usług.

Projekt finansowany jest przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, a realizuje go Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy wraz z partnerem przemysłowym – firmą 4vod.tv z Krakowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>